Kéž je ČNB podplacená

úterý 26. listopad 2013 10:18

Útok ČNB proti vlastní měně je natolik nepochopitelný, že se vynořují nejrůznější spekulace. Ta nejzávažnější z nich praví, že rada ČNB jednala na objednávku skupiny PPF, která shodou okolností ve stejné době nakupovala firmu Telefónica O2.

Ta spekulace zkrátka musela přijít. Byť by šlo o pouhou časovou shodu, je však nanejvýš pravděpodobné, že PPF na oslabení koruny významně vydělala. Podle informací z tisku si vyjednala platbu za českou pobočku Telefónica O2 v českých korunách, a vzhledem k oslabení koruny tak vydělala až 3,5 miliardy korun. Obě akce pak proběhly v časové shodě, která je příliš nápadná, než aby zůstala nepovšimnuta. Vedení ČNB se pak proti těmto spekulacím ohradilo hysterickou reakcí a výhrůžkami podání trestních oznámení. Ani v tomto ohledu tedy neprojevilo nadhled a serióznost, který by centrálním bankéřům slušel mnohem více.

Podívejme se na podstatu intervence ČNB tak, jak jí obhajuje ona sama. Zásadními argumenty jsou boj proti očekávané deflaci, a nutnost posílení spotřeby. Pokud se týče deflace, většina ekonomických analytiků se shoduje v tom, že hrozba deflace u nás neexistovala a neexistuje. Nejradikálnější je v tomto hodnocení Pavel Kohout, který svůj názor také prezentuje nejpropracovanějšími argumenty, velmi zajímavý článek je například zde: http://nazory.euro.e15.cz/analyzy/pavel-kohout-japonsko-cesko-centralni-bankeri-a-ekonomicti-fuseri-1040463 Nejsem teoretický ekonom, nicméně argumenty Pavla Kohouta mi dávají smysl po všech stránkách, zatímco argumenty ČNB bohužel po žádné.

Ještě horší je to s posílením spotřeby. Česká ekonomika se v posledních měsících začala opatrně probouzet z dlouhodobé stagnace, a spotřebitelská důvěra začínala pomalu růst. Vytvořit v této chvíli situaci, kdy všechno razantně zdražíme, říci lidem, že levněji nebude, a že tedy mají lidé více utrácet, to mi popravdě přijde jako asi bezkonkurenčně nejhloupější nápad, se kterým jsem se v makroekonomickém řízení kdy setkal. A to říkám jako občan ČR, který má v tomto směru poměrně rozsáhlý trénink.

ČNB se sice daří vytvářet mediální obraz, že posílení spotřeby zabralo, ale novináři, kteří o tom píší jsou buď pod drogami, věci nerozumí, nebo mají jinou motivaci. Trochu totiž přehlídli, že jsou za čtyři týdny vánoce, což je obvykle období, kdy spotřeba stoupá jaksi spontánně. Počkejme si na výsledky posledního kvartálu v meziročním srovnání, a zejména na srovnání prvního kvartálu následujícího roku. Tam bude optimismus klesat jako tlak v propíchnuté pneumatice.

Oslabení koruny pak drtí importéry, exportérům nepomůže, maloobchodním prodejcům nasazuje na krk oprátku, protože jejich náklady (zejména nájmy) jsou vesměs v eurech, a občanům zdraží vše. Ve výčtu negativních efektů, a bolestných dopadech na už tak oslabenou ekonomiku by bylo lze pokračovat ještě dlouho. Nějaký pozitivní efekt bych opravdu rád viděl, ale buď jsem slepý, nebo prostě žádný není.

Vzhledem k uvedenému se domnívám, že současné vedení naší národní banky bohužel nerozumí reálné ekonomice, neumí číst nálady trhu, a není si vědomé dosahu využití svých kompetencí. V této souvislosti musím bohužel konstatovat, že bych byl mnohem raději, kdyby ČNB skutečně jednala na objednávku PPF. Pak by to totiž znamenalo, že přeci jen ví, co dělá, a mohli bychom se od ní dočkat třeba i něčeho dobrého.

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora