Vyhánění zloděje granátem

středa 20. listopad 2013 10:20

Občas mívám zajímavé sny. Nedávno se mi zdálo, že mám asi v bytě zloděje. Jakýsi pán se mě ptal, jestli jsem si tím jist. Na mou odpověď, že nevím odvětil, abych pro jistotu do bytu hodil granát. Zeptal jsem se tedy já jeho, co si myslí, že z mého bytu zbyde. Odpověděl ledabyle, že účel je je vyhnat zloděje, následky budeme řešit potom, a ony třeba nebudou tak strašné. Když jsem se probudil, s hrůzou jsem si uvědomil, odkud toho pána znám. Pracuje jako guvernér České národní banky.

Celé to zapadlo do souvislostí, a já s nadšením sledoval, jak ČNB torpéduje vlastní měnu, přičemž likviduje domnělého zloděje - deflaci, která zatím ještě do bytu ani nedorazila, a renomovaní ekonomové se vesměs shodují, že ani není na cestě. Nicméně ČNB jde hrdě za svým, neohrožena ve svém boji, bodejť by se nechala zviklat ve své misi. Na následky nehledě, ony - třeba - nebudou tak strašné.

Protože chci ale svůj blog seriózně, nemohu se spolehnout jen na svůj názor, natož na sny. Vydal jsem se tedy do terénu, abych se zeptal na názory různých skupin obyvatel, jak celou věc vnímají. Překvapivě, všichni jsou krokem ČNB nadšení. Asi jsem se ve svém názoru opravdu musel mýlit.

Zástupce prodejců elektroniky, pan Lukáš, úplně zářil: "prodáváme jako o život. Copak nečtete noviny?" Na mojí otázku, jestli je to tedy tak, jak píšou v novinách, že se prodej spustil po intervenci ČNB, nebo jestli je to spíš tím, že za čtyři týdny jsou Vánoce reagoval udiveně: "jasně, že je to skrz Vánoce, kdo je to ČNB??"

Absolutně nadšený je zástupce burzovních spekulantů, pan George: "super příležitost. budeme v tichosti spekulovat na posílení měny, a až přijde správný čas, smázneme ČNB jedním tahem. Pak vaše měna skokově posílí o desítky procent, to se máte na co těšit. Ustojíte to ?" ...a pak se dlouho smál.

Zástupce importérů, pan Jiří pak nadšením úplně křičel: "Je to skvělé! Podnikání v tomhle státě nikdy nebyla nuda, ale teď konečně to začíná bejt správnej adrenalin! Milujeme změny, je skvělé, když se pravidla mění každý rok! Řekl jsem zaměstnancům, že příští rok budou vydělávat o deset procent míň, ale zato budou nakupovat o pět procent dráž. Tos tu měl být, to byla úplná kolektivní euforie!"

Zástupce exportérů, paj Karel byl rovněž velmi nadšený, hovořil ale tichým hlasem: "V roce 2008, kdy měna během půl roku posílila o 25% jsme málem zavírali firmu. Tenkrát ČNB říkala, že nemůže dělat nic, protože nemá dostatečné prostředky. Pojistili jsme se tedy na silnou měnu, která po krátké době začala oslabovat. Nynější oslabení nám samozřejmě opět nepomůže, ale já už se na to konečně vy**u, a půjdu do důchodu. Ať se s tím dál trápěj mladý."

Zeptal jsem se tedy i zástupce mladých, pána, který mi své jméno nechtěl prozradit. Nicméně i on vypadá velmi spokojeně: "už když Venda jmenoval nynější radu ČNB, byli jsme nadšení, jak silné zastoupení mladých v ní je. Guvernér je mladej kluk, ne starej páprda, jako všude na světě. Já říkal hned, že bude sranda."

Ani zástupce ministerstva obrany, generál Josef, nešetřil nadšením: "ČNB vytáhla do boje proti vlastní měně. Hned první den utrpěla fantastické ztráty ve vlastních řadách ve výši 5%. Ztráty jsou povoleny, vždycky jsem to říkal. Konečně je válka, Urá !"

Zástupkyně svobodných matek, paní Jana je rovněž velmi spokojená: "je to skvělé, všechno se prý zdraží, děti si vždycky přály bydlet pod mostem, tak se jim to konečně splní."

Abych zjistil, jak se tedy pod mostem žije, zašel jsem za bezdomovcem Šaněm. Bohužel se omluvil, je momentálně zaneprázdněn zpracováváním dalšího potravinového testu pro TV Nova. I on ale vypadal nadšeně, když dopíjel zásoby krabicových vín.

Aby byla reportáž objektivní, je však nutné zeptat se i odborníků. Strávil jsem poměrně dlouhý čas hledáním nějakého ekonoma, který by mi počínání ČNB vysvětlil. Musím se upřímně přiznat, že v této své snaze jsem selhal. Nenašel jsem bohužel jediného, který by to pochopil, natož aby byl ochoten to vysvětlovat.

Musel jsem se tedy obrátit na ekonomického experta pana Jardu, z restaurace na nástupišti 1 Horního nádraží v Třebíči. Pan Jarda naopak odpovídal velmi ochotně: "Jsou to kucí šikovný, a maj to v paži." Když jsem se ho zeptal, jestli krok ČNB nebude mít fatální dopady na ekonomiku, která se zrovna začínala jakž takž probouzet z krize prodloužené Kalouskovými daňovými experimenty, prohlásil, že velké dopady na ekonomiku neočekává. Pokud ovšem nezdraží rum, protože to by se fakt nasral.

Po cestě z Třebíče jsem stavěl u benzínové pumpy. Nadšení řidičů ze zdražujícího paliva jsem nestačil zapisovat. Když jsem chtěl ale poznámky přepsat do blogu, ztroskotal jsem na absenci jediného slušného slova. Ani tady jsem tedy příliš neuspěl.

Po náročném dni jsem ulehl k zaslouženému spánku. Ve snu ke mně opět promlouval pan guvernér: "vy to nikdo nechápete. Ale já mám poslání...pamatuješ na Jirku Paroubka, jak říkal, že je povolán vyšší bytostí ? Jsme si s Jirkou podobní!" Pan guvernér se otočil z profilu, a já na něj dlouho vyděšeně zíral...

 

 

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora