Lež zvítězila.

sobota 26. leden 2013 20:30

Na prezidentské standardě se skví nápis "Pravda vítězí." Věru by mě zajímalo, jak se vedle ní bude cítit Miloš Zeman, který svou kampaň založil na lži. Ale docela věřím, že dobře. Vždyť to přece klaplo, tak nač se trápit svědomím.

Nedá se nic dělat, toto je demokracie. Přímá volba je její nejčistší podoba, a byl jsem a zůstávám jejím příznivcem, byť stojím na té straně, která nyní neslaví. Součástí této 'hry' je ale i prohra. A tak jak se učíme demokracii jako celku, musíme se učit i prohrávat.

Jsem hluboce přesvědčen, že prohráli i ti, kteří teď slaví. Nicméně na tom se s nimi určitě neshodnu, a opakovat zde argumenty opakované v posledních dnech tisíckrát již stejně nemá význam. Jen jednu věc zmíním. Co mi vadí nejvíc je to, že jsme si dobrovolně vybrali lež, přetvářku a pomluvu jako legitimní politické nástroje. Tedy zůstanou součástí každých příštích voleb. A politická diskuse zůstane jaká je. Tedy uštěkaná, prolhaná, a hlavně bez jakéhokoli smyslu. Naději na změnu jsme odmítli, a další, obávám se, hned tak nepřijde.

Až usedne prach emocí, přijde čas analýz. Dovolím si přihodit tři lopatky na tuto hromadu.

1. Kampaň Miloše Zemana byla poháněna lidmi, kteří se za minulého režimu podíleli na morálním balastu této společnosti. Není tedy bohužel divu, že tohoto balastu dokázali mistrně využít. Zahráli na všechny slabé stránky naší společnosti, a bohužel se jim to vyplatilo.

2. Naše demokracie je mladá, a teprve se učíme s ní zacházet. Volební účast byla kolem 60%. Na prezidentskou volbu, a první přímou volbu u nás je to velmi nízká účast. Zejména před druhým kolem jsem často slyšel argument "ani jeden se mi nelíbí, a menší zlo volit nehodlám." Představa, že v jakýchkoli volbách budeme volit cokoli jiného, než menší zlo, je sama o sobě iluzí. Musíme se naučit odpovědně volit, byť to znamená hodně práce. Shánět si informace, kriticky o nich přemýšlet, diskutovat, hledat názor, který nám nejvíce konvenuje...to vše je součástí demokracie, a my ji zatím bohužel neovládáme. Ti, kdo se voleb neúčastnili, zoufale nepochopili, že ve většinové volbě je 'volba nohama' zcela neúčinný nástroj.

3. Jako příznivec Karla Schwarzenberga to říkám velmi nerad, a s osobní bolestí, ale na své prohře se významně podepsal sám. Past tématu Benešových dekretů byla pečlivě připravena, spolupráce týmů Miloše Zemana a Václava Klause byla příliš okatá. Toto téma by se do hry dostalo v každém případě. Ale Karel Schwarzenberg tuto návnadu spolkl až příliš snadno. A navíc přilil oheň do ohně svým vyjádřením, že být to dnes, stál by Edvard Beneš před Haagským tribunálem. Je úplně jedno, že je to pravda. Tohle prohlášení mělo 'loose only' potenciál. Tedy - získat nemohlo nic, zato mohlo ztratit...a taky ztrátu přineslo. Proč se k němu Karel Schwarzenberg uchýlil, to vážně nechápu.

Snad to bylo tím, že na televizní diskuse byl obecně katastrofálně špatně připraven. Jako jeho příznivec jsem většinu času u nich protrpěl. Jeho štáb odvedl skvělou práci před prvním kolem. Jenže bohužel nikdo z nich nepochopil, že druhé kolo je úplně jiná hra. A televizní debaty jiná disciplína. Bylo zjevné, že Karla Schwarzenberga nikdo na debaty profesionálně nepřipravoval. Nikdo nemodeloval potenciálně nebezpečná témata, a nepřipravoval reakce na ně, nikdo Karla Schwarzenberga nepodrobil zátěžovým testům, kde by byl hodiny pod palbou nepříjemných otázek, a musel na ně čelit, aby jeho reakce byly následně analyzovány a celá procedura se poté opakovala s lepšími výsledky... Bez takové přípravy nelze v televizních debatách uspět. Jeho tým to buď podcenil, nebo mu umožnil to odmítnout. Obojí je chyba. Témata 'cizáctví' či 'dekretů' šlo předvídat. A bylo možné se na ně připravit tak, aby se nestaly tématy ústředními.

V každém případě ale nezapomeňme, že to byl Václav Klaus a jeho rodina, kdo do kampaně vnesli xenofobii a šovinismus. Nezapomeňme také na Klausovu jedovatou slinu. Jeho výrok, že pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí lze v povolební souvislosti označit za bezkonkurenčně největší svinstvo, kterého se tady kdo od revoluce dopustil. Václav Klaus se při odchodu z hradu odhalil ve všech směrech. Deset let se alespoň snažil zakrývat svoji samolibost a aroganci, a působit alespoň naoko jako politik. Tahle maska z něj šmahem spadla, a to co pod ní zbylo si raději netroufám pojmenovat.

Ani dalších pět let nebudeme mít prezidenta, na kterého bychom mohli být hrdí. Doufejme alespoň, že Miloš Zeman nebude dělat další ostudu. Už teď jí napáchal dost, německé a rakouské noviny jsou našich voleb plné, a zděšení, jakým tématem jsou u nás dekrety je tam velmi vysoké. Naše vztahy už MZ silně poškodil za své vlády, máme se tedy čeho obávat.

Doufejme také, že během tohoto času vyzrajeme alespoň natolik, aby příští volba byla důstojnější, kandidáti kvalitnější a lépe připravení. Po ztrátě jedné iluze se této musím držet, i když je v tomto směru moje víra spíše touhou.

Držme si palce.

 

 

 

 

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora