Omezenost jménem Klaus

sobota 19. leden 2013 18:16

V posledních dnech se prezidentská kampaň značně přiostřuje. Není to nelogické, a není to nečekané. Nicméně míra nesnášenlivosti a xenofobie, kterou šíří Miloš Zeman a tábor jeho  příznivců, je přesto poněkud zarážející. Není náhodou, že prim v této debatě převzal Václav Klaus, s věrnou rodinou za zády.

Očekával jsem, že hlavním tématem útoků Miloše Zemana se stane účast Karla Schwarzenberga v současné české vládě s akcentem na partnerství s Miroslavem Kalouskem. Koneckonců, Kalousek se v posledních dnech stal neviditelným, a je to také to nejlepší, co pro Karla Schwarzenberga může udělat. S tímto spojením mám osobně problém i já, a to přesto, že si 'knížete' jinak upřímně vážím. Nicméně Schwarzenberg není Kalousek, a za Milošem Zemanem stojí plejáda podstatně horších a podstatně nebezpečnějších lidí.

Na druhou stranu jsem neočekával, že se Zeman sníží až tak hluboko, aby vytahoval nacionální, dokonce xenofobní kartu. To jsem ho ovšem hrubě přecenil. Vždyť ona v naší mindráky zmítané mladé demokracii tak dobře funguje. Nemluvě o tom, a v tom spočívá můj omyl, že Zeman tuto kartu bez skrupulí vytahoval již v době své vlády, a naše vztahy s okolními německy mluvícími zeměmi byly v té době na bodě mrazu.

Netrvalo dlouho, a ukázalo se, jak blízké je myšlenkové spojení Miloše Zemana a Václava Klause. Pro ty, kdo českou politickou scénu sledují se zde o překvapení rozhodně nejedná. Čekalo se jen na formu, jakou Klaus Zemanovi podporu vyjádří, o jeho preferencích nebylo nejmenších pochyb. Tato forma však bohužel předčila nejhorší očekávání. Nacionální karta nejhrubšího ražení je však Klausovi vlastní již dlouho, neváhá otevřeně podporovat spolky, které si otevřeně zahrávají s neonacistickými myšlenkami, takže ani zde se -bohužel- o překvapení nejedná.

Od prezidenta, oděného na lyžařském svahu od hlavy až k patě v drahých německých značkách, a který nejezdí Superbem, protože "to Audi přeci jen méně drncá," tak slyšíme slova o vlastenectví. Prezident nechce na hradě někoho, kdo tady nestrávil celý život, a nebyl s námi v dobách dobrých i zlých. Jak patetické... Klaus tím zjevně navazuje na svá vyjádření, že jsme tady vlastně všichni byli disidenti... Sprostota a ubohost tohoto vyjádření se plně objevuje ve světle obrazu života Karla Schwarzenberga, který z této země především neodešel dobrovolně. Navíc v době, kdy odsud s rodiči prchal nebyl plnoletý. V exilu pak patřil mezi přední podporovatele českého disentu, vydával české knihy, a udělal tak pro naši zemi rozhodně mnohem víc, než bezvýznamní úředníci socialistických bank.

Od prezidentovy ženy pak slyšíme, že nechce, aby její následnice na postu první dámy nemluvila česky. Neumí čééésky, vysmíval se této české malosti už Boleslav Polívka, ústy své francouzské ženy ve hře Šašek a královna. Jestli jsou tyto výroky paní Klausové moudré nebo ne si musí uvážit každý sám. Paní Klausové však zjevně chybí elementární historické vzdělání. Jinak by totiž musela vědět, že její předchůdkyně, totiž vůbec první První Dáma Československa, se jmenovala Charlotta Garrigue, narodila se v USA v rodině s jihofrancouzskými kořeny, a zpočátku toho česky opravdu moc nenamluvila.

S historií jsou u Klausů vůbec dost na štíru. VK starší zřejmě nemá páru o tom, že Tomáš Garrigue Masaryk (který dokonce -jaký skandál- přijal francouzské jméno své ženy za své...) strávil důležitou část svého života v emigraci, v takzvaném prvním exilu, ani o tom, že Edvard Beneš byl v letech 1938 až 1945 v takzvaném exilu druhém. Exil, ve kterém byl Karel Schwarzenberg pak bývá nazýván exilem třetím. Míti prezidenta s místem v této důstojné řadě se jistě někomu může zdát špatné. Třeba tomu, komu by vadilo, že se vedle toho tak trochu ztrácejí prezidenti jiní, třeba ten zvolený politickými handly s komunisty.

Historický analfabetismus rodiny Klausů pak uzavírá VK mladší, který však z pozice ředitele gymnázia přednáší své historické omyly s jakousi akademickou důstojností. Otec Karla Schwarzenberga byl prý členem spolku Vlajka, který byl nacistický. Jak závažně to zní, a jak to hltají ti, kdo netuší, že tady nějaký takový spolek kdy existoval. Co na tom, že to původně byl spolek velmi vlastenecký, a když se začal obracet směrem ke kolaboraci s nacisty, Karel Schwarzenberg starší z něj na prostest vystoupil. Úroveň Václava Klause juniora pak v plném světle vysvitne, když ve svém e-mailu novinářům paroduje špatnou výslovnost Karla Schwarzenberga, což mi přijde opravdu navýsost pitomé. Jistě, tento 'ředitel' zajistil svému gymnáziu obrovské prostředky, které do školy nasypal Martin Roman, šlo tuším o sto milionů. S otcem to samozřejmě nijak nesouvisí. Na jeho škole bych však přesto dítě mít opravdu nechtěl.

Jediné téma, kde se snad Klausovi alespoň přibližně motali kolem terče, je téma otce Therese Schwarzenbergové, který měl velmi blízké vztahy k NSDAP. Therese Schwarzenbergová se však v dospělosti od nacismu vždy důsledně a zřetelně distancovala, a Karel Schwarzenberg toto téma komentoval s noblesou sobě vlastní slovy "...zatímco jiní mívají obvykle problémy se svou tchýní, já jsem měl ovšem problém se svým tchánem."

Tato země má 10 milionů obyvatel. To je prosím zhruba tolik, jako má město New York. Na to jak jsme malá země jsme toho dokázali dost, buďme na to hrdí. Ale myšlenka, že můžeme být izolováni je směšná. Ba více než směšná, je nebezpečná. Koneckonců, nikdy v historii jsme nebyli...

Důležitá funkce prezidenta České republiky je jeho zahraniční práce. Prezident, který zná svět, a kterého svět zná (slovy Miloše Formana, které si bez dovolení půjčuji...), je mi tak nesrovnatelně milejší, než ten, který prdí za pecí, a který umí naše zahraniční partnery, zejména okolní sousedy, jen s namyšleně zvednutým nosem urážet. A je mi jedno, jestli se jmenuje Klaus nebo Zeman.

Každý, kdo vědomě rozehrává nacionalistické nálady, a vyzývá národ k nesnášenlivosti a xenofobii i přesto, že toto téma rozděluje společnost, a dokázalo mimo jiné rozpoutat nesčetně válek, je totiž podle mého hlubokého přesvědčení 'der Klaus,' tedy z němčiny přeloženo hlupák, pitomec.

 

 

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora