Volby. Překvapení. Překvapení ?!

středa 17. říjen 2012 12:04

Po víkendových krajských a senátních volbách, kde se masivně prosadila levice, a významně samotní komunisté, napsal rakouský Der Standard komentář o kolektivní ztrátě paměti za severní hranicí (Rakouska). Podobná reakce směsi překvapení a zděšení se line i na české scéně, a rakouskou úvahu by podepsalo hodně lidí. Bohužel však tento závěr zcela míjí skutečnou podstatu problému.

Faktem je, že komunisté si z voleb odnesli nečekané vavříny. Je to do značné míry disciplínou jejich voličů, která jim při nízké účasti ve volbách nahrává. Ovšem pozor, tento ohraný fakt by nás neměl uklidňovat. Takhle jsme se dříve uklidňovali tím, že voličská základna komunistů bude vymírat. A ona zjevně nevymírá, dokonce jim roste absolutní počet hlasů... Podstata věci je však stále někde jinde. Zejména v nízké účasti ve volbách, a tedy ve výprasku, který uštědřili voliči pravicovým stranám. Pravda, dělení stran na pravicové a levicové je již dávno v politice překonané, ale ponechme si jej zde pro jeho přehlednost.

Voliči českým politikům vyslali jasný vzkaz již v minulých parlamentních volbách. Masivně volili nové strany, a to včetně těch, o kterých nic nevěděli. V nastalou vládní koalici pak lidé upínali obrovské naděje. Jednak pro historickou vládní většinu, a tedy očekávání nutných reforem, jednak proto, že věřili v jakousi sebereflexi velkých stran, a pochopení signálu, jež jim byl dán. Velmi brzy se ale ukázalo, že tyto naděje byly naivní, a že naše politické (nejen pravicové) strany jsou směsicí hlouposti a arogance, motivované neochotou či neschopností odpoutat se od finančních vazeb z dob opoziční smlouvy.

Premiér po volbách prohlásil, že pravice prohrála volby, protože prosazuje nepopulární kroky ve vládě. Na tom se s ním možná shodnu, otázka ale je, co jsou nepopulární kroky. Jsou to slibované reformy důchodového systému, štíhlý stát, prorůstová daňová reforma, reforma zdravotnictví...? To bohužel ani náhodou, nic z toho se totiž nestalo !

Kdykoli současná vláda vysloví heslo "úspory," znamená to vyšší daně. Uspořit se nepodařilo nic (většina škrtů se totiž prodraží, a mezitím se rozhazuje jinde) a ještě k tomu vyšší daně -paradoxně avšak nikoli překvapivě- přinášejí nižší výnos... Stát navíc proinvestoval desítky miliard v evropských programech, nicméně Evropě došla trpělivost se skandální úrovní jejich kontroly a řízení na české straně, a drtivou část peněz nám nejspíš neproplatí. Kolabují systémy státní správy, zmizela podpora vzdělání, školství funguje na setrvačník, který se zadírá, financování zdravotnictví je na hranici únosnosti, na policii se šetří tak, že policisté budou brzy k případům jezdit stopem...nemohu se ubránit pocitu, že základní funkce státu tady po revoluci nikdy nefungovaly hůř. Vedle toho se vesele vyhazují peníze oknem, na výčet kde všude je tento článek krátký.

Kdo tedy měl volit současné vládní strany ? Sociálně slabé skupiny, které mají už od ledna problém dostat se ke svým sociálním dávkám, protože Drábkovo ministerstvo investovalo pouhé tři miliardy (sic!) do systému, který dodnes nefunguje ? Řidiči, kteří stojí dodnes fronty na registrech aut, protože tam vyrobila nový systém firma, která nikdy nic takového nedělala, ovšem Dobešovo ministerstvo jí platí desítky milionů měsíčně za 'údržbu' ? Mají snad ODS či TOP09 volit lidé s nízkými příjmy, byť konzervativně smýšlející ? Lidé, kteří se snaží žít a pracovat poctivě, platit daně...které jim stát za odměnu dramaticky zvedá ? Střední třída, které Kalousek v minulé vládě zrušil společné zdanění a v téhle snížil odpočty úroků hypoték ? Či snad lidé s vysokými příjmy, na které si tato vláda brousí zuby pěkně po socialisticku ? Co třeba noví voliči...tedy maturanti...?!

Konzervativně ani liberálně smýšlející volič prostě tyhle strany za střízliva volit nemůže. Těžko se najde dostatek šílenců, kteří by chtěli podporovat daňovou politiku "proti všem a s ekonomikou ke dnu." Sociálně slabý volič je také volit nebude, protože oni nedělají ani sociální politiku. Levicový volí jak je zvyklý, jen má větší pocit, že má jít k volbám. Pokud je tohle pravda, je to vlastně skvělá zpráva, protože u voleb byla pouze třetina voličů...

Zarážející je, že ve volbách zjevně nesehrály roli korupční aféry. To si možná myslí ODS, ale v místě největšího skandálu, Středočeském kraji, voliči zachovali věrnost ČSSD, což je tedy, velebnosti, opravdu hnus. Možná je to tím, že afér bylo tolik, že je lidé přestali rozlišovat, berou je jako součást politiky (a ony jí zjevně skutečně jsou...!), dvě třetiny to vyhodnotily tak, že nemají koho volit, a třetina to ignorovala. I to je daň za obrodu politiky, i to je důsledek stoky, do níž nás přivedla opoziční smlouva.

Česká pravice nutně potřebuje změnu. ODS dokonává svojí sebevraždu (a ona jí dokoná, protože nemá osobnosti, zato má kmotry, její část navíc vzývá návrat Václava Klause, což už je tedy úplný nonsens...), TOP09 je zmařenou šancí, a a VV či její klony nechme v klidu odejít do krajiny zapomnění. Otázka je, kudy z toho ven. Podle mého soudu pravice potřebuje odejít z vrcholné politiky, odstřihnout se od podnikatelských struktur a penězovodů, získat nové lidi a strany a začít se znovu věnovat politice a skutečným problémům státu i lidí.  Tento první krok se jí podaří, až prohraje příští parlamentní volby.

Mezitím ČSSD přehodnotí závěry Bohumínského usnesení, a bude s KSČ(M) vládnout nejen krajům, ale i celé zemi. To není obava, to je bohužel vysoce pravděpodobný fakt. Nicméně, v zemích, kde se komunisté účastnili vlády, jejich popularita vždy prudce klesala. Naši komunisté byli 'hájení,' a dlouhé roky neměli žádnou odpovědnost. Jsou tak vlastně jedinou parlamentní stranou, která dosud nic nezkazila. Dostanou příležitost to napravit, a věřme, že jí využijí. S úrovní jejích 'odborníků' to nebude zase takový problém. Mimochodem, z jedenácti krajských lídrů KSČM je devět předrevolučních členů strany, dokonce je mezi nimi Petr Braný, politruk pohraniční stráže... Doufejme, že se ukáže, že lidé v této zemi naopak paměť neztratili, a podobnou havěť v politice dlouhodobě nestrpí. K tomu ale nezbytně potřebují strany, které budou ochotní volit.

Nakonec je tedy možné, že toto období prostě potřebujeme, a že by mohlo vyústit i v určitou katarzi. Každá léčba šokem ale skýtá obrovská rizika, a můžeme tedy jen doufat, že poměr rizika a zisku bude v tomto případě pozitivní. Je to ale jenom opatrná naděje...

 

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora