Proč nekoukám na prezidentské duely

úterý 18. září 2012 10:17

Po vzoru amerických předvolebních debat se pokoušíme i u nás zatraktivnit prezidentskou kampaň televizními předvolebními debatami kandidátů. V rámci zachování duševní hygieny se něčemu takovému obloukem vyhýbám.

Jedním z důvodů je to, že nejsme v americe. Naše předvolební kampaň je neuvěřitelně rozplizlá a nezajímavá. Jednak počtem kandidátů, jednak je to kampaň víceméně "z leknutí," protože přímá volba se tu tak nějak 'stala.' Zejména mě však obludárium kandidátů na českého prezidenta straší ve snech.

Tak například včerejší duel Přemysla Sobotky a Miloše Zemana. Přemysl Sobotka je dozajista slušný člověk. Problém je, že jeho slušnost mu brání mít vlastní názor, a v minulosti mnohokrát dokázal obhajovat neobhajitelné kroky jak Václava Klause, tak celé ODS. Navíc si zřejmě si nevšiml, že nastupovat dnes do prezidentské kampaně v barvách ODS je jako stát na startu cyklistického závodu s vypuštěnými koly. ODS páchá sebevraždu v přímém přenosu, takže její kandidát jde ke dnu s ní.

Miloš Zeman...v tomhle je přímá volba zrádná. Stačí dostatečně dlouho objímat stromy kdesi na Vysočině, čas od času poslat do světa nějaké moudro, a lidé ochotně zapomenou, co jste byli za hulváty a hlupce, když jste byli v politice. Vzpomeňme jen, jakými lidmi se Zeman obklopoval, a na to, že byl duchovním spoluautorem opoziční smlouvy, a...proč se na něj proboha dívat v televizi...?! Stačilo mi, když jsem musel svým kolegům v Německu po jeho nacionalistických výpadech vysvětlovat, že nejsme národ debilů, jen máme trochu populistického premiéra.

Nicméně Miloš Zeman bude velmi pravděpodobně jedním z favoritů volby, což mě poněkud děsí. Protikandidátem mu zřejmě bude Jan Fischer. Ten, který je nám prezentován jako vzor slušnosti, zásadovosti, cti. Kariérní komunista, který do KSČ vstoupil v roce 1980 (tři roky po Chartě...) mi tedy jako vzor ctnosti opravdu nepřipadá. Jeho porevoluční politická kariéra vyvrcholila vedením úřednické vlády v roce 2009. Tady se dokonale ukázalo, že když dva dělají totéž, není to totéž. Zatímco první úřednická (Tošovského) vláda byla ryze apolitická a profesní, ta Fischerova byla naopak veskrze politická a hlavně diletantská. Stačí si vzpomenout, jaké nehoráznosti se děly na Ministerstvu spravedlnosti pod Danielou Kovářovou, jak se dařilo na Ministerstvu zdravotnictví Daně Juráskové, nebo že ministrem vnitra byl Martin Pecina...tak tohle tedy také nepovažuji za velký úspěch... Volební tým Jana Fischera je pak skutečným varováním (Soukup, Sekyra...).

Ano, dovedu si představit, že bychom na hradě měli ženu, konkrétně Zuzana Roithová by pro mě byla velmi přijatelným kandidátem. Jenže její šance se limitně blíží nule, česká veřejnost má přeci tak ráda hlasité titány, bez ohledu na jejich minulost či skutečné zásluhy.

S trochou nadsázky lze říci, že po Václavu Klausovi je v podstatě jedno, kdo prezidentem bude. Pro jedny nelze nalézt horšího prezidenta, pro druhé lepšího... Nicméně prezidenta, kterého si budeme volit budeme mít na šest let... Já osobně si vybrat neumím, a televizní duely by pro mě byly jen připomínkou tohoto faktu. Proto se na ně nedívám.

 

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Tomáš Andrejsek

Chodím po světě s očima a ušima otevřenýma, a rád si povídám o tom co vidím a slyším. Mimoto rád fotografuji...tak snad vás výsledek zaujme.

Ředitel zastoupení zahraniční firmy, instruktor parašutismu, sportovní pilot, otec dvou dcer. Jinými slovy, nenudím se :-).

Follow me on Twitter @tom_andr

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora